Výchova k občanství

Vzdělávací obor Výchova k občanství pomáhá (nejen) žákům s OMJ s orientací ve společnosti a začleňováním do ní. Je potřeba mít na paměti, že obraz české společnosti se mnohdy značně liší od společnosti, v níž žák s OMJ vyrůstal. Výchova k občanství pomáhá žákům poznat nejen sebe sama, ale i ostatní lidi kolem v různých situacích, mohou proto pochopit jednání lidí a dění kolem sebe. Díky výuce tohoto předmětu se tak mohou žáci s OMJ postupně stávat plnohodnotnou součástí naší společnosti. Zároveň poskytuje tato výuka prostor pro začlenění žáka s OMJ do kolektivu např. díky skupinové práci.

K usnadnění prvních kroků vícejazyčného žáka, který zcela či téměř neovládá český jazyk v daném předmětu, využijte Soubor výukových materiálů pro žáky-cizince na 2. stupni ZŠ.

Níže naleznete materiály využitelné do výuky výchovy k občanství, které byly použity ve třídě připravující budoucí středoškoláky v projektu Click with school.

1. Kdo jsem já
  2. Učení není mučení
  3. Pravidla chování ve škole
  4. Výlet
  5. Spotřeba vody
  6. Pitná voda a znečištění vody
  7. Česká republika
  8. Česká republika a země, ze které pocházím
  9. Jan Palach - práce s Wikipedií
  10. Vznik a vývoj Země
  11. České dějiny: 2. polovina 20. století, Václav Havel
  12. Václav Havel a literatura (obrazové básně, dopis)

Další tipy a materiály pak najdete v sekci Další zdroje a inspirace.

Michaela Jiroutová