V této kapitole najdete rady a tipy, jak pracovat s žáky s odlišným mateřským jazykem v hodinách českého jazyka a literatury v běžné třídě střední školy. Materiály vhodné do běžné výuky na střední škole naleznete v sekci výuka ČJL.

V mnohých aspektech se tato výuka shoduje s výukou ČJL na základní škole – zejména pokud nám do třídy nastoupí žák s nulovou znalostí vyučovacího jazyka. V takovém případě je možné využít rady a materiály do výuky českého jazyka a literatury na II. stupni ZŠ.

Problematika výuky českého jazyka a literatury na střední škole však logicky směřuje k závěrečné maturitní zkoušce z ČJL, která je pro mnohé žáky (nejen s OMJ) velice náročnou životní zkouškou. V podsložce Příprava k maturitě z ČJL najdete příklady materiálů, jež mohou pomoci se zvládnutím jednotlivých částí maturitní zkoušky z ČJL.

Máte nějaké otázky? Kontakt pro metodickou podporu na středních školách naleznete v informačním letáku Podpora SŠ při vzdělávání žáků s OMJ.

Pořádáme také vzdělávací semináře pro pedagogy, podívejte se na aktuální nabídku!

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.