Čeština jako druhý jazyk

Tato část je určena lektorům češtiny jako druhého jazyka, učitelům základních a středních škol, kteří se žákům s odlišným mateřským jazykem věnují individuálně či v jazykovém kurzu češtiny jako druhého jazyka (ČDJ), a také všem zájemcům o danou problematiku. V této sekci naleznete obecné informace o ČDJ, praktické tipy, pracovní listy a materiály do výuky a také přehled dostupných učebnic a učebních materiálů.

Co tady najdete?

Učíme češtinu pro cizince - nová stejnojmenná příručka pro učitele v pdf ke stažení, jak učit češtinu pro cizince (např. gramatiku), jak plánovat lekce a jak vytvořit pracovní list

Jazyková diagnostika - nástroje pro zjištění jazykové úrovně u žáků s OMJ

MATERIÁLY pro výuku ČDJ - vzdělávací obsah školního předmětu ČDJ, VÝUKOVÉ MATERIÁLY, PRACOVNÍ LISTY, TESTY, hry a aktivity do hodiny ČDJ, a také prezentace pro interaktivní tabuli

E-learning pro výuku ČDJ - k tematickým okruhům jsme vytvořili i e-learningový program, který umožňuje žákům s OMJ učit se česky formou úkolů na počítači

Komunikace s cizinci - jak komunikovat s cizincem, abychom si co nejlépe rozuměli - jednoduchá pravidla a tipy

Co je to ČJ a ČDJ - obecné poučení o češtině jako cizím jazyku, informace o metodických kurzech pro učitele češtiny jako druhého jazyka; odborná literatura k tématu

Učebnice a online odkazy - seznam vhodných a doporučených zdrojů, které můžete pro výuku ČDJ používat

Některá témata související s výukou češtiny jsou zařazena v jiných sekcích:

Rady a návody, jak začlenit žáka s odlišným mateřským jazykem (OMJ) do běžné výuky češtiny ve třídě, najdete v sekci Pedagogika v kapitole Český jazyk a literatura.

Rady a návody, jak zajistit či zorganizovat výuku češtiny pro cizince na vaší škole, najdete v sekci Organizace v kapitole Kurzy češtiny pro cizince.

Vaše hodnocení: Žádné Average: 4.7 (3 votes)

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.