Dějepis

Výuka dějepisu dělá žákům s OMJ často velké potíže. Jedna asistentka pedagoga původem z Ukrajiny, která pracovala s žáky s OMJ, to shrnula:

“Pro nás jsou běžné české reálie něčím úplně novým. My jsme celé dětství doma i ve škole slýchali o událostech naší země, našich vladařích a postavách z našich pohádek a pověstí. Ty české vůbec neznáme, s ničím se nám to nespojuje. Stejně jako stavební slohy. To je u nás také něco úplně jiného...“ Měli bychom si tedy při výuce dějepisu uvědomit, že žáci s OMJ potřebují do našich kulturně-historických reálií teprve proniknout.

Zde najdete tipy a materiály do výuky, které by k tomu mohly přispět. Vznikly na pracovních skupinách zaměřených na výuku dějepisu pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v běžné třídě, která byla financována z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Pomoci s problematikou výuky dějepisu může Výstup ze zmiňovaných pracovních skupin s metodickými doporučeními do výuky. Jedním z doporučení, která vyplynula z pracovní skupiny, byl také akcent na práci s mapou. Na té se mohou podílet i žáci s OMJ, pokud dostanou srozumitelné a smysluplné zadání.

Rady, tipy a materiály pro výuku dějepisu naleznete v sekci další zdroje a inspirace. Dále si jako pomůcku do výuky můžete stáhnout překladový slovníček k humanitním předmětům.

Níže naleznete výukové materiály, které pracují s principy práce pro zapojení žáka s OMJ. Cílem těchto materiálů bylo zapojit žáka do výuky, rozmluvit ho a zároveň mu přiblížit důležité momenty z dějin Česka:

1. Čísla a letopočty
  8. Osobnosti 20. století
  9. České dějiny: 2. polovina 20. století, Václav Havel
Vývoj Českých zemí od Habsburské monarchie po Českou republiku

Následující materiály byly použity ve třídě připravující budoucí středoškoláky v projektu Click with school. V tomto projektu se žáci učí různé předměty na konkrétních tématech. Následující materiály na sebe navazují a tvoří jeden tematický celek (chronologie vývoje Českých zemí od Habsburské monarchie po Českou republiku z hlediska státního uspořádání).

1. Habsburská monarchie
  2. České národní obrození
  3. Rakousko-Uhersko a 1. světová válka
  4. T. G. Masaryk a vznik samostatného Československa
  5. Česká republika
  6. Vývoj Českých zemí – Opakování

Další materiály a tipy do výuky naleznete v sekci ke stažení

Více k tématu

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.