Fyzika

Fyzika je předmět již velice náročný na odborný jazyk, který je třeba žáky s odlišným mateřským jazykem naučit. Právě v tomto předmětu existuje řada abstraktních a nesnadných slov, s nimiž má problém nejeden žák. Je důležité si uvědomit, že pro pochopení látky ani zde nestačí se jen naučit slovní zásobu. Ve fyzice, stejně jako v jiných předmětech, jsou důležité pokusy a praktické ukázky.

K usnadnění prvních kroků vícejazyčného žáka, který zcela či téměř neovládá český jazyk v daném předmětu, využijte Soubor výukových materiálů pro žáky-cizince na 2. stupni ZŠ.

Výukové materiály ke stažení:

1. Fyzikální veličiny
  2. Dynamika - Newtonovy zákony
  3. Pohyb těles
  4. Spotřeba vody
  5. Struktura a vlastnosti látek
  6. Objem, hustota a tlak, Archimedův a Pascalův zákon
  7. Elektřina kolem nás
  8. Fyzikální pole
  9. Optika
  10. Optika a zobrazování
  11. Optické zobrazování - čočky
  12. Mechanika tekutin
  13. Síla
  14. Rychlost

Pro práci s žáky s OMJ je možné při výuce fyziky také využít překladový slovníček pojmů z fyziky.

Další zajímavé odkazy najdete v sekci Další zdroje a inspirace.