I. stupeň ZŠ

Materiály a tipy, které si můžete stáhnout v této části portálu, byly převážně vytvořeny v rámci realizace expertních pracovních skupin zaměřených na výuku vzdělávací oblasti Český jazyk a Člověk a jeho svět pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v běžné třídě. Pracovní skupiny probíhaly v rámci projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky-cizinci, který je spolufinancován z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Použít můžete materiály, které spojují učivo češtiny pro cizince s učivem pro 1. stupeň ZŠ v kontextu školní slovní zásoby.

V části Ke stažení najdete výstup z pracovní skupiny z roku 2012 a v něm tipy, doporučení a aktivity do výuky ČJ pro žáky s OMJ v běžné třídě a další pracovní listy, které je možné využít při výuce českého jazyka a některých gramatických jevů.

Tipy, jak začít a jak zapojit žáka s OMJ do výuky, které vycházejí z teorie i praxe, ale především z bohatých zkušeností lektorů, učitelů a žáků s OMJ, najdete dále v obsahu.

Následující pracovní listy vycházejí z principu učit český jazyk na slovní zásobě z oboru Člověk a jeho svět:

1. Rostliny a houby
  2. Živočichové
  3. Přírodní společenstva
  4. Roční období
  5. Části dne
  6. Dny v týdnu
  7. Kolik je hodin?
  8. Staré pověsti české
  9. Lidské smysly
  10. Lidské tělo
  11. Mnohoznačná slova
  12. Číslovky a jejich druhy
  13. Adam a koleno (práce s knihou)

Využili jste některé pracovní listy, nápady či tipy? Dejte nám prosím zpětnou vazbu!

Máte vlastní výukové materiály, tipy či nápady? Pošlete nám je prosím na titerova@meta-ops.cz. Rádi je zde zveřejníme!

Vaše hodnocení: Žádné Average: 1 (1 vote)

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.