Dara z Etiopie

Dara se narodila v Etiopii. Je jí 8 let a má dva mladší sourozence (bratry). Mluví dobře anglicky, umí i amharsky. V Etiopii žila s matkou, otcem a rodiči otce do svých 5 a půl. Potom se odstěhovali do Anglie. Má velmi silné citové cítění ke členům rodiny, ale hlavně k mladším sourozencům.

Dara se se svými bratry narodila do úplné rodiny. Vztah mezi rodiči a dětmi je velmi dobrý. Oba se maximálně snaží o zapojení dětí do českých škol. Škola je blízko u Prahy, kde dívka s rodiči bydlí. Vybrali si státní ZŠ s výukou pouze do 5. třídy. Vzhledem k dobré finanční situaci dětem zajišťují i soukromé hudební vzdělání.

Maminka Dary se narodila v Česku, kde žila po většinu času svého života jako projektantka. Vystudovala UMPRUM. Velmi dobře mluví anglicky, německy a naučila se i amharštinu. Tu neovládá písmem. S otcem se poznala na zahraniční cestě. Po několika návštěvách v zemi zůstala a provdala se. Pracovala pro zahraniční firmy, později byla doma s dětmi. V cizině žila 12 let. Tatínek Dary pracoval v zemědělství. Jeho rodina vlastnila pražírnu kávy. Později se živil jako fotograf. Vystudoval univerzitu. Ovládá amharštinu a angličtinu.

Oba sourozenci Dary se narodili také v Etiopii. Starší bratr je šestiletý a začal i s mladším pětiletým bratrem chodit do anglické MŠ. Oba mluví dobře anglicky. S Darou mají velmi hezký vztah a ona se o ně umí vzorně postarat. Rodiče pro ně sehnali doučování českého jazyka. Rádi by děti v příštím roce přehlásili do české MŠ.

Dara se z Etiopie s rodiči a bratry odstěhovala, když měl její otec (v té době se již věnoval focení) problémy s protestanty a matka se bála útoků a násilí na svých dětech. Situace, jak říkala, byla neúnosná. Žili ve strachu, utíkali z domova, báli se vyjít přes den na ulici. Jejich nejmenší syn byl hodně nemocný a zdravotní péče byla nedostačující. Utekli proto do Anglie, kde požádali o azyl. Otec si našel práci pro noviny a matka se starala o své tři děti. Dara v Anglii začala chodit do školy v šesti letech. Poté se letos v září přestěhovali do Čech, protože rodiče matky na tom byli zdravotně špatně.

Matka s Darou začala mluvit česky až po přestěhování do Čech. S otcem mluví děti dále jen anglicky. I přesto, že by měla být ve 2. třídě, byla zařazena do 1. třídy. Po dvou měsících školy už většině českých slov rozumí. Písmenka už zná, čte i píše. S učitelkou se ale dorozumívá stále ještě více anglicky. Ve třídě je ale neklidná, chodí po třídě a nechce sedět na místě. Učitelka pro ni vymýšlí každý den jinou práci, aby ji to bavilo a něco jí to i přineslo. Snaží se ji zaměstnat. Zapojuje ji do všech aktivit a i ostatní děti k ní přistupují velmi laskavě a s velkou pomocí. Velkou radostí pro Daru je výtvarná výchova a také moc ráda zpívá a hraje na klavír.