Čeština jako druhý jazyk

Tato část portálu byla v nedávné době přejmenována z Čeština jako cizí jazyk na záložku Čeština jako druhý jazyk. Je to zejména z důvodu, že pro žáky s odlišným mateřským jazykem, kteří navštěvují české školy, se čeština stala běžným prostředkem komunikace, plní roli tzv. druhého jazyka, v některých případech i jazyka třetího/dalšího. Na druhé straně češtinou jako cizí jazyk se rozumí odborná průprava mluvčích češtiny pro výuku češtiny jako cílového jazyka, popř. studium češtiny v prostředí, kde čeština není běžným prostředkem komunikace.

Tato sekce je tedy zaměřena zejména na problematiku češtiny jako druhého jazyka, v menší míře ale také na problematiku komunikace s cizincem.

První tři kapitoly sekce jsou určeny všem, kteří učí nebo budou učit cizince češtinu, ale také všem ostatním, kteří si chtějí udělat představu o tom, co všechno to obnáší:

V kapitole Čeština jako druhý jazyk naleznete obecné poučení o češtině jako jazyku pro jinojazyčné mluvčí, informace o kurzech pro učitele češtiny, o odborné literatuře k tomuto tématu a o jazykové diagnostice.

V kapitole Výuka češtiny jako druhého jazyka najdete konkrétní návody, aktivity a materiály k výuce.

Kapitola Učebnice a online odkazy obsahuje seznam zdrojů, které můžete pro výuku používat.

Čtvrtá kapitola, Komunikace, není věnována výuce češtiny, ale je určena všem, kteří chtějí komunikovat tak, aby si s cizincem co nejlépe rozuměli; najdete tam jednoduchá pravidla a různé tipy, jak na to.

Některá témata související s výukou češtiny jsou zařazena v jiných sekcích:
Rady a návody, jak začlenit žáka s odlišným mateřským jazykem (OMJ) do běžné výuky češtiny ve třídě, najdete v sekci Pedagogika v kapitole Český jazyk a literatura.
Rady a návody, jak zajistit či zorganizovat výuku češtiny pro cizince na vaší škole, najdete v sekci Organizace v kapitole Kurzy češtiny pro cizince.

field_vote:
Vaše hodnocení: Žádné Average: 4.7 (3 votes)