Technika je nutnost

Michaela Jiroutová, Karolina Dohnalová

V současné době už školy najely na různé systémy, jak výuku na dálku realizují. Shrnujeme, jaké formy jsou při takové výuce nutností, a dodáváme tipy na jednoduché aplikace:

Aplikace na spojení v reálném čase

Pořádejte video/hovory či diskuse, např. přes Skype, WhatsApp, Google Hangout, Zoom aj. Dají se stáhnout do PC i mobilu :)

TIP! Aplikace Zoom má navíc (kromě možnosti vidět všechny připojené uživatele na videu najednou) také možnost rozdělit uživatele do několika skupin (tříd), kde mohou na něčem pracovat společně.

“Tabule” online

Procvičovat, vymýšlet příklady, kontrolovat úkoly - to vše je možné na sdílené “tabuli” velice jednoduše. Např. vytvořením Google dokumentu. V dokumentu (tabulkách, prezentacích) mohou psát všichni ve stejný čas; vždy je vidět, kdo píše; společně lze opravovat chyby online. Přístup můžete povolit komukoliv, nemusí být nutně přihlášeni přes účet Google (nezapomeňte ale povolit pro žáky úpravy dokumentu). Online tabuli lze využít také v již zmíněné aplikaci Zoom.

Jednotný prostor pro zadávání úkolů

Je dobré mít na jednom místě a jednotně popsané jasné instrukce k úkolům včetně termínů odevzdání. Ideální je mít pro každou třídu celkový přehled úkolů - i pro kolegy učitele je dobré vidět, co mají žáci už zadáno z ostatních předmětů. A opět nemusíme mít sofistikované aplikace a programy - lze můžete např. tabulky v rámci Google dokumentů, které nabízejí i možnost několika listů (úpravy povolte jen svým kolegům žáci mohou jen vidět úkoly, nikoli je upravovat).

Používat lze i např. Google Classroom (zdarma k dispozici všem školám), nebo systém Bakaláři či další elektronické školní třídnice. Je dobré začít s tím, co už škola má, zná, s čím umí. Až později přidávat další formy výuky dle nutnosti. Vždy je však důležitá jednotnost v rámci školy - ušetří to čas a námahu žákům, jejich rodičům i učitelům samotným.

Další aplikace včetně jejich funkcí popisuje např. článek na webu Ucime.online. A kdo je z techniky zoufalý, může se přihlásit o pomoc na: https://www.ucimeonline.cz/. Školám i pedagogům tam pomáhají expertní dobrovolníci zdarma.

Závěrečný tip: I když jsou nové generace žáků mnohem více zvyklé na práci s moderními technologiemi, nespoléhejme na to. Osvěžme si s nimi např. postup, jak se správně píše obyčejný e-mail :)

POKRAČUJTE na článek o Instrukcích v časech výuky na dálku

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.