ZŠ, SŠ

Spolupráce školy s rodiči je v případě každého žáka jednou z hlavních podmínek úspěšného začlenění do školy a plnění školních povinností. O rodičích s cizí státní příslušností to mnohdy platí dvojnásob. Základní bariérou je zde kromě jazyka také nedostatek informací, často i těch základních, o vzdělávacím systému v ČR a právech a povinnostech dětí i rodičů. Proto je důležité rodičům tyto informace poskytnout.

První setkání rodičů a školy, se ukazuje jako klíčové pro nastavení spolupráce. V části přijímací pohovor najdete přehled informací, které je dobré si s rodiči vyměnit. Jak se na něj připravit, naleznete tamtéž. O tom, co všechno byste měli mít připravené pro rodiče, se dočtete v článku Než cizinec přijde na pohovor v části Co si připravit?.

Rady a tipy pro komunikaci s rodiči, kteří zatím česky komunikují málo, najdete v části jak komunikovat s rodiči.

Jaké informace mohou být užitečné pro rodiče žáků s OMJ při vzdělávání v ČR:

META, o.p.s. vydala:

• Informace pro rodiče a formuláře - jazykové verze – Balíček informací a formulářů, lze předat rodičům, kteří nerozumí dobře česky. Najdete zde např. akce školy, možnosti podpory žáka a návštěvu ŠPZ, omlouvání nepřítomnosti, přijetí do školy, sdělení rodičům, žádosti, obecné informace pro rodiče aj. Ke stažení ukrajinsky, čínsky, rusky, vietnamsky, mongolsky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, arabsky, bulharsky .
  • Diskriminace do školy nepatří! aneb rukověť pro naplňování práva dětí migrantů na vzdělání. - Praktická publikace pro rodiče a učitele, praktické rady, doporučení a obecné informace o právech a povinnostech aktérů vzdělávání. Verze česká, vietnamská, arabská, anglická, ruská a mongolská.
  • Školení pro rodiče o českém vzdělávacím systému - Prezentace v několika jazykových mutacích pro rodiče, jejichž děti chodí do české školy nebo se k tomu chystají. Prezentace poskytují informace o systému českého školství, ke stažení česky, anglicky, francouzsky, mongolsky, vietnamsky (vydáno 2010).

Další materiály:

Další praktické odkazy naleznete v části další zdroje a inspirace.

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.