Slovníčky

Karolina Dohnalová

Jejich příprava sice vyžaduje čas, ale vzhledem k tomu, že takto můžeme učit ještě dlouho, vložená investice se nám vyplatí. Můžeme je zpracovat například v programu Quizlet a seznamy průběžně doplňovat. Nemusíme všechno tvořit od píky, protože něco už je na Quizletu zpracované pro různé jazyky, namátkou např. seznam slovíček v ruštině , seznam slovíček v němčině nebo seznam slovíček ve francouzštině. Přečtěte si přehledně zpracovaný návod v češtině na práci s Quizletem.

! Tip: slovníčky můžeme tvořit sami nebo do jejich výroby zapojit celou třídu - zadáme jim tak smysluplný úkol, který pomůže žákovi s OMJ, ale nejen jemu. Možná bychom se totiž divili, ale mladá generace nerovná se nezbytně techničtí virtuosové. Ujasnit si základní terminologii rozhodně nebude na škodu pro celou třídu a při té příležitosti můžeme zařadit i minikurz o tom, jak například správně napsat e-mail.

Slovníček základního technického vybavení

Zahrnuje slovní zásobu, která se týká nejdůležitějších součástí počítače, ať už hardwaru nebo softwaru, například: klávesnice, myš, sluchátka, webkamera, program Word, prohlížeč atd. Pokud pracujeme bez zprostředkujícího jazyka, dá se zpracovat i obrázkově.

Slovníček frází, které se opakují v zadání úkolů/práci s aplikacemi

Zahrnuje fráze, které se mohou často opakovat v zadání úkolů nebo při práci s jednotlivými aplikacemi, například: Přihlaste se do webové aplikace. Zadejte heslo. Otevřete si v novém okně. Napište do sdíleného dokumentu. atd.
Je-li to možné, můžeme zpracovat alespoň s anglickým překladem a dejme ho žákům k dispozici (nebo je rovnou zapojme do jeho výroby). Musíme si dopředu promyslet, zda budeme pro lepší názornost používat obrázkové ikony (viz 1) na obrázku nebo printscreeny (viz 2) na obrázku, které vytvoříme přímo na míru námi používaných aplikací.

Zdroj: https://www.svgrepo.com/svg/138917/download

Slovníček základních frází, které se týkají technického průběhu online komunikace

Neslyším vás. Ztlumte si mikrofon. Zapněte/Vypněte si kameru/mikrofon/program. Můžete to zopakovat? atd.
Opět můžeme zpracovat podle výše zmíněných pravidel.

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.