• Stručný vhled do jazykové podpory dětí s odlišným mateřským jazykem v MŠ

Chcete získat základní přehled o možnostech jazykové podpory dětí s OMJ? Zajímá vás, jak je zapojit do činností ve třídě a jak jim pomoci s rozvojem češtiny?

Datum:
2. října 2020 (13:00 - 16:15 hodin)
Místo:
KVIC Ostrava, Na Hradbách 27, Ostrava
Lektoruje:
Mgr. Regína Ouhledová
Rozsah:
4 vyučovací hodiny

CÍL SEMINÁŘE
Cílem semináře je posílit kompetence pedagogických pracovníků při začleňování a poskytování jazykové podpory dětem s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v prostředí českého předškolního vzdělávání. Pedagogové získají základní informace, materiály a metodická doporučení, které budou moci využít při každodenní práci s dětmi s OMJ.

OBSAH
Hlavním tématem vzdělávacího programu je jazyková podpora dětí s odlišným mateřským jazykem (dále jen OMJ) v rámci celé třídy a také samostatně v kurzu češtiny. Kurz je prakticky zaměřený, nabídne metodické zásady, praktické ukázky a videozáznamy z lekcí češtiny. Prostor bude také pro dotazy, diskusi a sdílení zkušeností účastníků.

• stručný přehled podpůrných opatření, na která mají děti s OMJ v současné době nárok,
  • podpora dětí s OMJ v běžném dni: hlavní principy práce a konkrétní řízené činnosti pro celou třídu upravené s ohledem na přítomnost dětí s OMJ,
  • jazyková podpora dětí s OMJ v kurzu češtiny: hlavní metodické zásady při vedení kurzu češtiny a metoda KIKUS,
  • praktické ukázky jazykových činností a možnosti zapojení jazykových rovin do jednotlivých témat,
  • video ukázky z lekcí češtiny poskytnou konkrétní představu o realizaci kurzu v MŠ.

PRO KOHO JE SEMINÁŘ URČEN
Pro pedagogické pracovníky mateřských škol, kteří se v rámci svého působení setkávají s dětmi přicházejícími z odlišného jazykového a kulturního prostředí.

AKREDITACE
Seminář je akreditován MŠMT (č.j.: MSMT- 21441/2017-1-909). Účastníci obdrží osvědčení po absolvování celého semináře.

Maximální počet účastníků: 18

Seminář je realizován ve spolupráci s KVIC Ostrava. Pro bližší informace klikněte zde:

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.