• Stručný vhled do jazykové podpory dětí s odlišným mateřským jazykem v MŠ

Chcete získat základní přehled o možnostech jazykové podpory dětí s OMJ? Zajímá vás, jak je zapojit do činností ve třídě a jak jim pomoci s rozvojem češtiny?

Datum:
10. září 2020 (13:30 - 16:45 hodin)
Místo:
META, o.p.s. – Žerotínova 1124/35, 130 00 Praha 3
Lektoruje:
Bc. Kristýna Chmelíková
Rozsah:
4 vyučovací hodiny
Cena:
820,- Kč / osoba

CÍL SEMINÁŘE
Cílem semináře je posílit kompetence pedagogických pracovníků při začleňování a poskytování jazykové podpory dětem s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v prostředí českého předškolního vzdělávání. Pedagogové získají základní informace, materiály a metodická doporučení, které budou moci využít při každodenní práci s dětmi s OMJ.

OBSAH
Hlavním tématem vzdělávacího programu je jazyková podpora dětí s odlišným mateřským jazykem (dále jen OMJ) v rámci celé třídy a také samostatně v kurzu češtiny. Kurz je prakticky zaměřený, nabídne metodické zásady, praktické ukázky a videozáznamy z lekcí češtiny. Prostor bude také pro dotazy, diskusi a sdílení zkušeností účastníků.

• stručný přehled podpůrných opatření, na která mají děti s OMJ v současné době nárok,
  • podpora dětí s OMJ v běžném dni: hlavní principy práce a konkrétní řízené činnosti pro celou třídu upravené s ohledem na přítomnost dětí s OMJ,
  • jazyková podpora dětí s OMJ v kurzu češtiny: hlavní metodické zásady při vedení kurzu češtiny a metoda KIKUS,
  • praktické ukázky jazykových činností a možnosti zapojení jazykových rovin do jednotlivých témat,
  • video ukázky z lekcí češtiny poskytnou konkrétní představu o realizaci kurzu v MŠ.

PRO KOHO JE SEMINÁŘ URČEN
Pro pedagogické pracovníky mateřských škol, kteří se v rámci svého působení setkávají s dětmi přicházejícími z odlišného jazykového a kulturního prostředí.

AKREDITACE
Seminář je akreditován MŠMT (č.j.: MSMT- 21441/2017-1-909). Účastníci obdrží osvědčení po absolvování celého semináře.

Maximální počet účastníků: 18

Kontaktujte nás pro více informací

vzdelavani@meta-ops.cz

MŠMT logo

Seminář je realizován v rámci projektu Program na podporu pedagogů při vzdělávání dětí a žáků s OMJ, který je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Výzvy Podpora vzdělávání v regionálním školství a podpora aktivit integrace cizinců na území ČR v roce 2020.

Reference:

„Děkuji za předání mnoha poznatků, které bych ráda zařadila do výuky nejen při práci s dětmi s odlišným mateřským jazykem.“
„Seminář byl velmi bohatý na informace, provázaný, smysluplný a velmi kvalitně připravený. Po mnoha školeních si cením profesní i lidské stránky lektorky.“