• První kroky při podpoře žáků s odlišným mateřským jazykem na ZŠ – online

Hledáte aktuální a praktické postupy, co dělat se žáky s OMJ pro jejich začlenění do školního prostředí, do výuky a do třídního kolektivu? Zajímá vás, jaké jsou možnosti podpory žáků s OMJ, co říká legislativa, jak zorganizovat kurz ČDJ? Provedeme vás prvními kroky, kterými začít po příchodu žáka bez znalosti češtiny, jak s ním komunikovat a jak spolupracovat s rodiči.

Datum:
24. listopadu 2021 (14:00 - 18:00 hodin)
Místo:
on-line prostředí platforma ZOOM
Lektoruje:
Michaela Hamplová
Rozsah:
4 vyučovací hodiny
Cena:
zdarma

CÍL SEMINÁŘE
Společně se vyvodí potřeby nově příchozích žáků s OMJ a na základě kazuistik budeme s účastníky diskutovat o tom, jak tyto potřeby ošetřit. Účastníci semináře se zorientují v oblasti školské legislativy týkající se vzdělávání cizinců a žáků s OMJ a na základě kazuistik se seznámí s postupy a metodami jejich začleňování do českého vzdělávacího systému. Formou zážitkových aktivit a práce ve skupinách účastníci získají tipy na začleňování žáků s OMJ do třídního kolektivu a posilování vzájemných vztahů a spolupráce.

OBSAH

• vhled do tématu vzdělávání žáků s OMJ;
  • seznámení se se základními pojmy, s výchozí situací nově příchozích žáků s OMJ, s jejich pocity a potřebami;
  • první kroky školy i učitele po přijetí nového žáka s OMJ, jak komunikovat se žákem s OMJ;
  • legislativa pro praxi ZŠ s ohledem na podporu žáků s OMJ (nárok na jazykovou přípravu a podporu ve výuce, financování kurzů ČDJ, podpůrná opatření aj.);
  • role školy, přijímání žáků s OMJ, zařazení do ročníků, komunikace a spolupráce s rodiči žáků s OMJ;
  • tipy pro práci s třídním kolektivem a posilování vzájemných vztahů a spolupráce;
  • ukázky praxe škol – modely začleňování žáků s OMJ;
  • sdílení praxe, výměna zkušenost.

PRO KOHO JE SEMINÁŘ URČEN
Seminář je vhodný pro všechny pedagogy zabývající se vzděláváním žáků s OMJ, je určen vedoucím pracovníkům škol, učitelům 1. a 2. stupně ZŠ, asistentům pedagoga, speciálním pedagogům, metodikům prevence a výchovným poradcům. Seminář je veden interaktivní a zážitkovou formou.

AKREDITACE
Seminář je akreditován MŠMT (c.j. MSMT-32512/2020-3-763). Účastníci obdrží osvědčení po absolvování celého semináře.

Maximální počet účastníků: 16

Kontaktujte nás pro více informací

vzdelavani@meta-ops.cz
773 609 395

Seminář je realizován na základě projektu "Program na podporu pedagogů při vzdělávání dětí a žáků cizinců" AMIF/25/01, který je financován Evropskou unií v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra České republiky.