+420 773 304 464 info@meta-ops.cz

• První kroky při podpoře žáků s odlišným mateřským jazykem na ZŠ (8 vyuč. hodin)

Hledáte aktuální a praktické postupy, co dělat se žáky s OMJ pro jejich začlenění do školního prostředí, do výuky a do třídního kolektivu? Zajímá vás, jaké jsou možnosti podpory žáků s OMJ, co říká legislativa, jak zorganizovat kurz ČDJ? Provedeme vás prvními kroky, kterými začít po příchodu žáka bez znalosti češtiny, jak s ním komunikovat a jak spolupracovat s rodiči.

Lektoruje:
Petra Vávrová, Michala Bernkopfová, Zuzana Hrušková, Kateřina Cohnová
Rozsah:
8 vyučovacích hodin
Cena:
1 350,- Kč / osoba

CÍL SEMINÁŘE
Společně se vyvodí potřeby nově příchozích žáků s OMJ a na základě kazuistik budeme s účastníky diskutovat o tom, jak tyto potřeby ošetřit. Účastníci semináře se zorientují v oblasti školské legislativy týkající se vzdělávání cizinců a žáků s OMJ a na základě kazuistik se seznámí s postupy a metodami jejich začleňování do českého vzdělávacího systému. Formou zážitkových aktivit a práce ve skupinách účastníci získají tipy na začleňování žáků s OMJ do třídního kolektivu a posilování vzájemných vztahů a spolupráce.

OBSAH

• vhled do tématu vzdělávání žáků s OMJ;
  • seznámení se se základními pojmy, s výchozí situací nově příchozích žáků s OMJ, s jejich pocity a potřebami;
  • první kroky školy i učitele po přijetí nového žáka s OMJ, jak komunikovat se žákem s OMJ;
  • legislativa pro praxi ZŠ s ohledem na podporu žáků s OMJ (nárok na jazykovou přípravu a podporu ve výuce, financování kurzů ČDJ, podpůrná opatření aj.);
  • role školy, přijímání žáků s OMJ, zařazení do ročníků, komunikace a spolupráce s rodiči žáků s OMJ;
  • tipy pro práci s třídním kolektivem a posilování vzájemných vztahů a spolupráce;
  • ukázky praxe škol – modely začleňování žáků s OMJ;
  • sdílení praxe, výměna zkušenost.

PRO KOHO JE SEMINÁŘ URČEN
Seminář je vhodný pro všechny pedagogy zabývající se vzděláváním žáků s OMJ, je určen vedoucím pracovníkům škol, učitelům 1. a 2. stupně ZŠ, asistentům pedagoga, speciálním pedagogům, metodikům prevence a výchovným poradcům. Seminář je veden interaktivní a zážitkovou formou.

AKREDITACE
Seminář je akreditován MŠMT (c.j. MSMT- 8525/2019-1-334). Účastníci obdrží osvědčení po absolvování celého semináře.

Maximální počet účastníků: 18

Kontaktujte nás pro více informací

vzdelavani@meta-ops.cz

Reference:

„Seminář splnil moje očekávání. Jako úvod do problematiky je to perfektní. Mnoho impulzů, podnětů. Děkuji za zapálený přístup a srozumitelný i příjemný projev obou lektorek. Je znát jejich zájem i bohatá praxe i spojení s realitou.“
„Seminář se mi velmi líbil, byl pro mě přínosný. Pracuji v Pedagogicko- psychologické poradně jako speciální pedagog. Informace předávám dál pedagogům na školách, na schůzkách výchovných poradců a samozřejmě info předávám na poradě i mým kolegům a kolegyním. Ohledně seminářů mám i srovnání, Vaše kolegyně byly v Karlových Varech v r. 2009, během čtyř let udělaly obrovský kus práce, touto cestou děkuji. Myslím si, že je to přínosné pro všechny.“

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.