+420 773 304 464 info@meta-ops.cz

• Příprava žáků s odlišným mateřským jazykem k maturitě z ČJL

Máte na škole žáky s OMJ směřující k maturitní zkoušce z ČJL, ale obáváte se, zda náročnou zkoušku zvládnou? Zajímá Vás, jak s takovými žáky efektivně a postupně nacvičovat dovednosti pro všechny části MZ? Společnými silami najdeme tipy do výuky a řekneme si, na co si při přípravách dát pozor s ohledem na znalost češtiny maturantů.

Datum:
15. prosince 2021 (9:00 - 16:00 hodin)
Místo:
META, o.p.s. – Žerotínova 1124/35, 130 00 Praha 3
Lektoruje:
Michaela Jiroutová
Rozsah:
8 vyučovacích hodin
Cena:
1 350,- Kč / osoba

CÍL SEMINÁŘE
Účastníci semináře se seznámí se specifiky výuky ČDJ na střední škole, a to především ve srovnání s běžnou výukou ČJL. Získají přehled o nejčastějších výzvách ve výuce ČDJ pro žáky středních škol a osvojí si funkční postupy jejich řešení. To vše bude podloženo jejich vlastními zkušenostmi a konkrétními příklady a materiály.

OBSAH

• Seznámení s maturitní zkouškou z ČJL pohledem žáků s OMJ, možnými uzpůsobeními MZ a jejich úspěšností v porovnání s ostatními maturanty.
  • Zadání písemné práce a specifika, která žáky s OMJ mohou znevýhodňovat.
  • Praktické postupy, aktivity a tipy, jak na psaní písemných prací žáky s OMJ připravovat postupně, doporučení vhodných slohových útvarů.
  • Zpětná vazba a hodnocení písemných prací.
  • Specifické potíže nerodilých mluvčích při absolvování didaktického testu.
  • Praktické materiály a metody, které podporují přípravu žáků s OMJ na didaktický test, a jejich aplikace přímo při výuce ČJL.
  • Strategie přípravy a vyplňování testu.
  • Využití vizualizace při přípravě k ústní zkoušce.
  • Podpůrné aktivity, které pomáhají žákům s OMJ analyzovat text u ústní zkoušky z ČJL.
  • Odpovídající vyjadřování a používání frází žáků s OMJ přímo u zkoušky.
  • Výběr knih do vlastního seznamu maturitní četby, četba v rodném jazyce.
  • Sdílení praxe, výměna zkušeností.

PRO KOHO JE SEMINÁŘ URČEN
Seminář je vhodný pro pedagogické pracovníky gymnázií a SOŠ vyučující předmět ČJL, kteří připravují žáky k maturitní zkoušce. Vítáni jsou také další pedagogové a zájemci o téma praktické přípravy žáků s OMJ k maturitní zkoušce z ČJL.

AKREDITACE
Seminář je akreditovaný MŠMT (č.j.: MSMT- 21217/2021-4-710). Účastníci obdrží po jeho absolvování v plné délce certifikát.

Maximální počet účastníků: 12

Kontaktujte nás pro více informací
Jana Mac, Koordinátorka kurzů češtiny pro cizince a projektu Don't give up
mac@meta-ops.cz

Ve spolupráci je realizován projekt, který je finančně podpořený z dánských The Velux Foundations.

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.