I. stupeň ZŠ

Materiály a tipy, které si můžete stáhnout v této části portálu, byly převážně vytvořeny v rámci realizace expertních pracovních skupin zaměřených na výuku vzdělávací oblasti Český jazyk a Člověk a jeho svět pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v běžné třídě. Pracovní skupiny probíhaly v rámci projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky-cizinci, který je spolufinancován z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Použít můžete materiály, které spojují učivo češtiny pro cizince s učivem pro 1. stupeň ZŠ v kontextu školní slovní zásoby.

V části Ke stažení najdete výstup z pracovní skupiny z roku 2012 a v něm tipy, doporučení a aktivity do výuky ČJ pro žáky s OMJ v běžné třídě a další pracovní listy, které je možné využít při výuce českého jazyka a některých gramatických jevů.

Tipy, jak začít a jak zapojit žáka s OMJ do výuky, které vycházejí z teorie i praxe, ale především z bohatých zkušeností lektorů, učitelů a žáků s OMJ, najdete dále v obsahu.

Následující pracovní listy vycházejí z principu učit český jazyk na slovní zásobě z oboru Člověk a jeho svět:

 1. Rostliny a houby
 2. Živočichové
 3. Přírodní společenstva
 4. Roční období
 5. Části dne
 6. Dny v týdnu
 7. Kolik je hodin?
 8. Staré pověsti české
 9. Lidské smysly
 10. Lidské tělo
 11. Mnohoznačná slova
 12. Číslovky a jejich druhy

Práce s knihou:

 1. Adam a koleno (Dagmar Urbánková)
 2. Kurtovi přeskočilo (Erlend Loe)
 3. Čepice (Jan Brettová)
  Využili jste některé pracovní listy, nápady či tipy? Dejte nám prosím zpětnou vazbu!

Máte vlastní výukové materiály, tipy či nápady? Pošlete nám je prosím na info@meta-ops.cz. Rádi je zde zveřejníme!

Dobrá praxe

Anketa

Jak se vám článek líbil?

Vaše hodnocení: Žádné Average: 3 (2 votes)

Logo občanského sdružení META.

Tento portál byl vytvořen společností META za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.