I. stupeň ZŠ

Materiály a tipy, které si můžete stáhnout v této části portálu, byly převážně vytvořeny v rámci realizace expertních pracovních skupin zaměřených na výuku vzdělávací oblasti Český jazyk a Člověk a jeho svět pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v běžné třídě. Pracovní skupiny probíhaly v rámci projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky-cizinci, který je spolufinancován z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Použít můžete materiály, které spojují učivo češtiny pro cizince s učivem pro 1. stupeň ZŠ v kontextu školní slovní zásoby.

V části Ke stažení najdete výstup z pracovní skupiny z roku 2012 a v něm tipy, doporučení a aktivity do výuky ČJ pro žáky s OMJ v běžné třídě a další pracovní listy, které je možné využít při výuce českého jazyka a některých gramatických jevů.

Tipy, jak začít a jak zapojit žáka s OMJ do výuky, které vycházejí z teorie i praxe, ale především z bohatých zkušeností lektorů, učitelů a žáků s OMJ, najdete dále v obsahu.

Následující pracovní listy vycházejí z principu učit český jazyk na slovní zásobě z oboru Člověk a jeho svět:

 1. Rostliny a houby
 2. Živočichové
 3. Přírodní společenstva
 4. Roční období
 5. Části dne
 6. Dny v týdnu
 7. Kolik je hodin?
 8. Staré pověsti české
 9. Lidské smysly
 10. Lidské tělo
 11. Mnohoznačná slova
 12. Číslovky a jejich druhy
 13. Adam a koleno (práce s knihou)

Využili jste některé pracovní listy, nápady či tipy? Dejte nám prosím zpětnou vazbu!

Máte vlastní výukové materiály, tipy či nápady? Pošlete nám je prosím na titerova@meta-ops.cz. Rádi je zde zveřejníme!

Dobrá praxe

Anketa

Jak se vám článek líbil?

Vaše hodnocení: Žádné Average: 3 (2 votes)

Logo občanského sdružení META.

Tento portál byl vytvořen společností META za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.