Organizace výuky ČDJ v krajem pověřené škole
Vyhláška č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky konkretizuje způsob organizace tříd pro jazykovou přípravu.
Vyhláška uvádí:
Žák cizinec se do třídy pro jazykovou přípravu zařazuje na žádost zákonného zástupce žáka podanou řediteli školy určené krajským úřadem ke vzdělávání cizinců, a to nejpozději do 30 dnů od podání žádosti.
Dle § 11 vyhlášky č. 48/2005, Sb. je "nejvyšší počet žáků ve třídě pro jazykovou přípravu 10. Ustanovení o nejnižším počtu žáků ve třídě se na třídu pro jazykovou přípravu nevztahují a počty tříd pro jazykovou přípravu a počty v nich vzdělávaných žáků se do počtu tříd a žáků nezapočítávají."
Žáci zařazení do třídy pro jazykovou přípravu nejsou žáky školy, ve které jsou třídy organizovány.
Celková délka jazykové přípravy žáka je nejméně 70 vyučovacích hodin po dobu nejvýše 6 měsíců školního vyučování po sobě jdoucích. Takový rozsah výuky ČDJ je zejména pro začátečníky a mírně pokročilé naprosto nedostatečný a ani neodpovídá možnostem financování z rozvojového programu MŠMT, z něhož je jazyková příprava financovaná. Výuka ČDJ proto ve školách v praxi probíhá v průběhu celého školního roku, a v případě potřeby pokračuje i v dalších ročnících.
Obsah výuky českého jazyka je určen očekávanými výstupy vzdělávacího oboru Cizí jazyk, stanoveného Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání.
O absolvování jazykové přípravy vydá škola žákovi osvědčení.
Absolvování jazykové přípravy se zaznamenává do dokumentace školy, v níž žák plní povinnou školní docházku.
Dobrá praxe
Anketa
Array
Byl článek užitečný? |
|