Online kurz pro dvojjazyčné asistent*ky pedagogů (DAP)

Řekli o nás
„Kurz doporučuji všem, kteří by chtěli pracovat na českých školách a podporovat vícejazyčné děti a žáky. V průběhu kurzu se dozvíte spoustu informací: jak pomoci dětem a jejich rodičům překonat jazykovou bariéru, jak podporovat děti během vyučování a jak jim pomáhat porozumět obsahu nebo jak vytvořit studijní materiály a přizpůsobit hodiny potřebám dětí.“ Tetiana Rudnytska, účastnice kurzu DAP
Registrace do kurzu (únor - červen 2024) UZAVŘENA

Zajímá vás práce v mateřské nebo základní škole?
Chcete podporovat vícejazyčné děti a jejich učitele a učitelky?

Přihlaste se do online vzdělávacího programu pro DAP, kde získáte potřebné dovednosti, znalosti a praktické zkušenosti pro práci s vícejazyčnými dětmi a žáky ve školství.

Kurz je určen primárně (ale nejen) pro asistentky a asistenty pedagoga, kteří budou podporovat vícejazyčné děti z Ukrajiny.

Základní informace ke kurzu:

• Kurz je doplňkový, NENÍ to kvalifikační kurz pro AP.
  • Kurz je vhodný (ale nejen!) pro migrantky a migranty, které/kteří hledají práci ve školství - mohou využít znalosti cizího jazyka, kulturního zázemí dětí a žáků a vlastní migrační zkušenost.
  • Kurz je zdarma.
  • Kurz je rozdělen na dvě skupiny – zaměření na práci v mateřské nebo základní škole. Je nutné se při registraci přihlásit do skupiny pro MŠ nebo ZŠ. Většina seminářů bude probíhat zvlášť pro modul MŠ a pro modul ZŠ, některé budou společné.
  • Do dalšího kurzu proběhne výběrové řízení v průběhu ledna 2024.
  • Kurz začne na konci února 2024.
  • Součástí kurzu je také samostudium (12 hodin) a praxe ve škole (30 hodin).
  • Kurz je zakončen ústní závěrečnou zkouškou (povídání převážně o proběhlé praxi). Ke zkoušce je potřeba odevzdat závěrečnou práci na 2 normostrany a přinést ukázku materiálů, které se používaly na praxi.

Podmínky účasti v kurzu:

• Nutná znalost českého jazyka min. na úrovni B1.
  • Znalost alespoň jednoho cizího jazyka na úrovni min. B1.
  • Kurz bude probíhat online na platformě Zoom, je potřeba mít funkční počítač (notebook), kameru a mikrofon.
  • Pedagogické vzdělání, zkušenosti a praxe ve školství jsou výhodou, ale NEJSOU podmínkou pro účast v kurzu.
  • Do kurzu proběhne výběrové řízení – informace a registrace níže.

JAK PROBÍHÁ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ DO KURZU DAP?

1. Registrujte se ZDE. Zájemci o ZŠ už jen jako náhradníci.
Formulář je nutné vyplnit, abyste mohli být zařazeni do výběrového řízení. V registračním formuláři označte, zda máte zájem o kurz ve skupině zaměřené na práci v MŠ nebo v ZŠ.
2. Zašlete životopis a motivační dopis
Zaslání životopisu a motivačního dopisu na email: viznerova@meta-ops.cz je nutná podmínka pro další účast ve výběrovém řízení do kurzu!
Do motivačního dopisu napište, proč se hlásíte do kurzu, proč vás zajímá práce dvojjazyčného asistenta pedagoga, jaké jsou vaše zkušenosti a/nebo schopnosti pro práci s dětmi, pro práci ve škole, spolupráci s učiteli apod.
3. Čekejte na kontaktování
Vybrané zájemce a zájemkyně (na základě životopisu a motivačního dopisu) budeme kontaktovat v průběhu prosince 2023 a ledna 2024 s pozváním na online pohovor.
Pohovory budou probíhat od poloviny ledna do poloviny února 2024. Budeme Vás kontaktovat!

Hana Víznerová
koordinátorka projektů a vzdělávání DAP
e-mail: viznerova@meta-ops.cz
tel: + 420 608 956 542

Výuková část - témata seminářů Termíny 14:00 - 17:15
Úvodní setkání 28. 2. 2024
1. Pozice a role AP v české škole 6. 3. 2024
2. Vícejazyčné dítě v české škole 13. 3. 2024
3. Komunikace a spolupráce s učiteli 23. 3. 2024
4. Osobnostní rozvoj a práce s předsudky 27. 3. 2024
5. Začleňování vícejazyčných dětí a žáků 3. 4. 2024
Beseda se zástupci škol (MŠ, ZŠ) v týdnu od 8. 4. 2024 - 1,5 h
6. Komunikace s rodiči vícejazyčných dětí a žáků 10. 4. 2024
7. Metody práce ve výuce vícejazyčných dětí a žáků 17. 4. 2024
8. Výuka češtiny jako druhého jazyka 24. 4. 2024
Informace k praxím a závěrečné setkání 30. 4. 2024
Praxe 30 hodin v květnu
Závěrečné zkoušky květen/červen

Kdo je asistent pedagoga pro děti a žáky s OMJ a jaká je jeho role ve škole?

Podívejte se na naše metodická videa o práci asistentek a asistentů pedagoga pro děti a žáky s OMJ v mateřské škole a v základní škole. Příběhy úspěšné integrace

Nejedná se o kvalifikační kurz, ale doplňkové vzdělání. Do kurzu můžete nastoupit i pokud dosud nemáte požadované vzdělání podle zákona pro práci ve škole.

Máte zájem o kvalifikační kurz pro asistenty pedagoga?

Nabídku kurzů, které pořádají jiné organizace, najdete zde: https://www.asistentpedagoga.cz/vzdelavani-asistentu/kvalifikacni-kurzy
a zde: https://www.zacniucitvcesku.cz/chci-ucit-v-cz-skole/kurzy-asistenta-pedagoga-s-cestinou

ilustrační foto 2

Kurz probíhá v rámci projektu Do školy společně, který META realizuje ve spolupráci s UNICEF a MŠMT.

Víznerová, Chmelíková

Více k tématu