II. stupeň - STARŠÍ ŽÁCI (11–15)

Zde jsme pro Vás dostupné doporučované učebnice a učební materiály pro výuku češtiny jako cizího/druhého jazyka rozdělili do věkových kategorií žáků a studentů s odlišným mateřským jazykem na základě našich zkušeností.

1) Učebnice a učební materiály češtiny jako cizího/druhého jazyka

(uváděné materiály jsou buď přímo určené dětem a žákům s OMJ, nebo jsou pro jejich výuku využitelné, ač jsou původně určené jiné věkové kategorii)

Antošová, J. a kol.: Třesky plesky, uč se česky! Čeština pro gymnázia 1. Staatsministerium für Kultur 2005.
Antošová, J. a kol.: Uč se česky, je to hezký! Čeština pro gymnázia 2. Staatsministerium für Kultur 2008.
Brouček, L. a kol.: Čeština do práce: Audiovizuální kurz češtiny pro cizince. Metodický manuál. CIC 2013.
Cvejnová, J.: Česky, prosím Start, I, II. Karolinum 2011, 2008, 2012.
Čemusová, J., Dolečková P., Štindlová B., Štindl O. Manuál pro učitele českého jazyka pro cizince bez znalosti latinky. Člověk v tísni, o.p.s., Praha 2005.
Dalecká, J., Václavková, M.: Kurz českého jazyka pro začátečníky. Most PRO, o.p.s.
Dousková, J.; Štenclová K., Fraňková, L.: Česky vesele a hezky. Centa 2005.
Flanderková, A.: Můj první pracovní sešit z ČJ - pro žáky cizince.
Froulíková, L.: Zahrada českého jazyka. Academia 2003.
Froulíková, L. Adam a Eva v Českém ráji. Academia 2008.
Hanzová, M.; Kamiš, K.: Učíme se česky 1, 2. Pansofia 1992.
Holá, L.: Adaptovaná próza: Pohádky, Povídky malostranské, Pražské legendy, Staré pověsti české a moravské. Akropolis 2011, 2012, 2013.
Holá, L.: Čeština Express 1, 2, 3. Akropolis 2011, 2014.
Hlaváčková, J.: Čeština pro cizince. Soubor metodických listů. ZŠ Staňkova, Brno 2010.
Hrubá, J.: Čeština pro děti cizinců. Metodika výuky českého jazyka dětí z minoritních skupin. Pedagogická fakulta MU, Brno 2004.
Janoušková, Z. (ed.) a kol.: Čeština do školy. CIC, Praha 2014.
Jaurisová, B.; Pánová, M.: Prázdninová škola češtiny. NIDV 2016.
Kol. autorů: Materiály pro výuku českého jazyka v Bavorsku. Stupeň A1+, A2. Mnichov 2011, 2013.
Kubíčková, K.: Abeceda - karty písmen. ZŠ Gutha Jarkovského 2010.
Matula, O.: Český den – materiály pro učitele češtiny jako cizího jazyka. Člověk v tísni, o.p.s., Praha 2007.
Nekovářová, A.: Čeština pro život 1, 2. Akropolis 2006, 2012.
Procházková, P.: Sociokulturní minimum pro malé cizince. Obecně prospěšná společnost Nebelvír, 2010.
Punčochář, M.: Vzdělávání dětí cizinců v Ústeckém kraji (Aplikace spisovného jazyka; Čeština kolem nás). 2011.
Svobodová, J.: Učím se česky 1 (pracovní učebnice). Harry Putz, Liberec 2012, metodika.
Štindlová, B.: Česky v Česku I/II. Akropolis 2008.
Táborková, J.: Hezky česky. NIDV, 2016.
Tenorová, A.: Hrátky s češtinou. ZŠ a MŠ náměstí Svobody 2.
Vyčichlová, H.: Ano, učím se česky. Most PRO, o.p.s., 2013.

2) České učebnice a učební materiály vhodné pro děti a žáky s OMJ

Hronová, A., Štindlová, B.: Učíme se (nejen) česky. Učebnice češtiny pro neslyšící děti. Jazykové centrum ULITA, 2011.
Chmelíková, V.: Hraj si a procvičuj - pracovní listy k učebnici Prvouky pro 1. ročník. Fraus 2014.
Janovec, L.; Černá, M.; Poláková, Z.: Dokážeš to! Český jazyk 5 - 9 (cvičebnice češtiny pro žáky základních škol). Klett, 2010.
Jucovičová, D. a kol.: Interaktivní učebnice ČJ I.-V. díl (pravopis, hláskosloví, tvoření slov a význam slov, tvarosloví, skladba) a další pomůcky
Nováková, I.: Zábavný pravopis. Portál 2009.
Novotná, A., Votruba, J.: Kdo jinému jámu kopá (lehko i vážný slovník pořekadel a přísloví), Práh 2013.
Rufertová, H.: Poznávej lidi a život v zemi, v níž žiješ. Fortuna 2002.

3) Hry a aktivity do hodiny

AHOJ - časopis pro studenty češtiny pro cizince
Adaptovaná próza
Andrášová, H.; Podepřelová, A. a kol.: Desetiminutovky čeština pro cizince. Klett 2008.
Andrášová, H., Podepřelová, A. a kol,: Na cestě za češtinou. Klett 2008.
Fojtová, K., Karasová, V., Stropnická, A.: Obrázkové učení. Vybrané kapitoly učiva ZŠ – inspirace nejen pro dobrovolníky. Člověk v tísni 2011.
Rodrová, J., Vymětalová, M.: Čeština pro cizince - Jazykové hry. Praha 2016.
Malá, Z.: Hry a aktivity pro výuku češtiny pro cizince. Lingea Ludus, 2009. Ukázka aktivit.
Hladík, P.: 111 nových her pro atraktivní výuku jazyků. Grada, 2016.
Pišlová, S.: Jazykové hry. Fortuna 2008.
http://zjinehosveta.cz/ (aktivity, inspirace, obrázky)
Kamarádi – časopis pro vícejazyčné děti a multikulturní výchovu

4) Metodické materiály a odborná literatura

Doleží, L. a kol. Začínáme učit češtinu pro náctileté cizince. AUČCJ, 2017.
Evropské jazykové portfolio pro žáky a žákyně ve věku 11-15 let v České republice. Fortuna, 2001.
Kolektiv autorů META, o.p.s.: Vzdělávací obsah ČDJ. META, o.p.s., 2015.
Kolektiv autorů META, o.p.s.: Žáci s odlišným mateřským jazykem v českých školách. META, o.p.s., 2011.
Kubíčková, K.: Zkušenosti s výukou v heterogenní třídě pro jazykovou přípravu. Metodická příručka. Kostelec nad Orlicí, 2011.

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.