Výuka ČJL

Zde naleznete materiály pro práci s žáky s odlišným mateřským jazykem v hodinách českého jazyka a literatury v běžné třídě na střední škole. Mnohdy s tématy středoškolské češtiny přišli žáci do kontaktu již na základní škole, z toho důvodu je možné využít také rady a materiály do výuky českého jazyka a literatury na II. stupni ZŠ.

Další potřebné rady a tipy, které vycházejí z bohatých zkušeností lektorů a učitelů žáků s OMJ, najdete v sekcích jak začít nebo jak zapojit žáka s OMJ do výuky. Zajímavé odkazy a materiály, které by mohly taktéž pomoci, najdete v sekci vpravo.

Pozornost věnujte také kapitole příprava k maturitě, kde se můžete inspirovat materiály vhodnými k nácviku jednotlivých částí maturitní zkoušky z ČJL.

Literární teorie
  1. Kulturní dotazník
  2. Základní literární pojmy
  3. Četl/a jsem knížku (vyprávění děje)
  4. Charakteristika literární/filmové postavy
Literární historie
  1. Starověká literatura
  2. Antická literatura
  3. Středověká literatura
  4. J. A. Komenský
  5. Významná lidé ČR – bankovky
  6. William Shakespeare
  7. W. Shakespeare - Romeo a Julie
  8. W. Shakespeare - Hamlet

Jazyk a sloh

1. Přídavná jména
  2. Skloňování ukazovacích zájmen
  3. Shoda podmětu s přísudkem
  4. Císařovy nové šaty - Charakteristika postav
  5. Charakteristika - Agenti
  6. Popis osoby, charakteristika
  7. Charakteristika literární/filmové postavy

Propojení literatury a slohu

Následující materiály propojují výuku literatury a slohu. Byly použity ve třídě připravující budoucí středoškoláky v projektu Click with school. V tomto projektu se žáci učí různé předměty na společných tématech. Tyto materiály vždy následovaly po probrání konkrétního obecného tématu (jídlo, cestování, lidské tělo apod.)

1. Literatura a jídlo (pohádka, pozvánka)
  2. Literatura a cestování (cestopis, líčení)

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.