ZŠ, SŠ

Spolupráce školy s rodiči je v případě každého žáka jednou z hlavních podmínek úspěšného začlenění do školy a plnění školních povinností. O rodičích s cizí státní příslušností to mnohdy platí dvojnásob. Základní bariérou je zde kromě jazyka také nedostatek informací, často i těch základních, o vzdělávacím systému v ČR a právech a povinnostech dětí i rodičů. Proto je důležité rodičům tyto informace poskytnout.

První setkání rodičů a školy, se ukazuje jako klíčové pro nastavení spolupráce. V části přijímací pohovor najdete přehled informací, které je dobré si s rodiči vyměnit. Jak se na něj připravit, naleznete tamtéž. O tom, co všechno byste měli mít připravené pro rodiče, se dočtete v článku Než cizinec přijde na pohovor v části Co si připravit?.

Rady a tipy pro komunikaci s rodiči, kteří zatím česky komunikují málo, najdete v části jak komunikovat s rodiči.

Jaké informace mohou být užitečné pro rodiče žáků s OMJ při vzdělávání v ČR:

META, o.p.s. vydala:

• Informace pro rodiče a formuláře - jazykové verze – Balíček informací a formulářů, lze předat rodičům, kteří nerozumí dobře česky. Najdete zde např. akce školy, návštěvu ŠPZ, omlouvání nepřítomnosti, přijetí do školy, sdělení rodičům, žádosti, obecné informace pro rodiče aj. Ke stažení ukrajinsky, čínsky, rusky, vietnamsky, mongolsky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, arabsky, bulharsky .
  • Možnosti podpory žáka s OMJ (dopisy pro rodiče) - Základní informace k možnostem podpory jejich dítěte ve škole, postup získání PO včetně návštěvy pedagogicko-psychologické poradny – česky, anglicky, vietnamsky, ukrajinsky, rusky (vydáno 2018)
  • Diskriminace do školy nepatří! aneb rukověť pro naplňování práva dětí migrantů na vzdělání. - Praktická publikace pro rodiče a učitele, praktické rady, doporučení a obecné informace o právech a povinnostech aktérů vzdělávání. Verze česká, vietnamská, arabská, anglická, ruská a mongolská.
  • Školení pro rodiče o českém vzdělávacím systému - Prezentace v několika jazykových mutacích pro rodiče, jejichž děti chodí do české školy nebo se k tomu chystají. Prezentace poskytují informace o systému českého školství, ke stažení česky, anglicky, francouzsky, mongolsky, vietnamsky (vydáno 2010).

Další materiály:

Další praktické odkazy naleznete v části další zdroje a inspirace.

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.