Rozmanitost přírody

V této části portálu najdete pracovní listy, jejichž obsah vychází z Rámcového vzdělávacího programu (RVP ZV), z tematického okruhu Rozmanitost přírody, v němž žáci 3., ale především 4. a 5. třídy „poznávají velkou rozmanitost i proměnlivost živé i neživé přírody naší vlasti, jsou vedeni k tomu, aby si uvědomili, že Země a život na ní tvoří jeden nedílný celek, ve kterém jsou všechny hlavní děje ve vzájemném souladu a rovnováze." (RVP ZV)

V každém pracovním listě je stručně a zjednodušeně vysvětleno učivo (často formou klíčového vizuálu), které mohou využít všichni žáci k seznámení s tématem, k opakování či upevnění učiva. Každý pracovní list obsahuje také několik úkolů, které může ŽOMJ (podle jazykové úrovně) vypracovat sám, ve dvojici nebo společně se všemi spolužáky, např. vypiš z textu, spoj, podtrhni správnou odpověď, najdi v osmisměrce apod. Materiály dále obsahují jazykovou tabulku podporující princip propojení výuky obsahu a jazyka.

V navazujících hodinách českého jazyka můžete využít pracovní listy vycházející ze stejného obsahu. Nechte se inspirovat i dalšími materiály spolu s doporučením k jazykové výuce na 1. stupni.

Rostliny a houby:

1. Stavba těla rostliny
  2. Třídění rostlin
  3. Jehličnany
  4. Listnaté stromy a keře
  5. Ovocné stromy a keře
  6. Byliny, rozmnožování kvetoucích rostlin
  7. Kapradiny, přesličky a mechy
  8. Houby a lišejníky
  9. Ovoce a zelenina

Živočichové:

1. Třídění živočichů
  2. Hospodářská zvířata
  3. Savci
  4. Ptáci
  5. Plazi
  6. Obojživelníci
  7. Ryby
  8. Bezobratlí - hmyz
  9. Znaky živých organismů - výživa, dýchání

Rovnováha v přírodě, základní společenstva:

1. Zahrada
  2. Pole a louky
  3. Les
  4. Potok, řeka, rybník - koloběh vody

Roční období:

1. Jaro
  2. Léto
  3. Podzim
  4. Zima

Další výukové materiály najdete rovněž v sekci Člověk a příroda. Jako pomůcka do výuky vám pomůže také překladový slovníček přírodopis a přírodověda.

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.