Grafická vizualizace obsahu

Další způsob, jak podpořit žáky ve výuce je používání názorných pomůcek. Díky vizuální podpoře si žáci opět snadněji zasazují informace do potřebného kontextu.

Učebnice, pracovní sešity, knihy, encyklopedie, internet - to vše je plné obrázků či vizualizací, které žákům pomohou v pochopení obsahu. Existuje však metoda, která žákům nejen přiblíží obsah, ale umožní mu jej zasadit do potřebných souvislostí, strukturovat informace a navíc i (pokud se dobře použije) pracovat s jazykem. Je to metoda klíčových vizuálů, kterou si dále popíšeme.

Příklad klíčového vizuálu, který je i s pracovním listem ke stažení v části materiály k jednotlivým předmětům.

Autoarka klíčového vizuálu je Dana Sládková.

Texty o principech práce pro žáky s OMJ vychází ze zkušeností pracovnic META, o.p.s. Kristýny Titěrové a Petry Vávrové, které získaly při poradenství a asistenci pedagogům vzdělávajícím žáky s OMJ. Velký díl inspirace pochází od zahraničních autorů, např. P. Gibbons, J. Cummins, B. A. Mohan. a autorů SIOP modelu.

Více k tématu

field_vote: