Spolupráce s rodiči

Spolupráce školy s rodiči je v případě každého žáka jednou z hlavních podmínek úspěšného začlenění do školy a plnění školních povinností. O rodičích s cizí státní příslušností to mnohdy platí dvojnásob. Základní bariérou je zde kromě jazyka také nedostatek informací, často i těch základních, o systému školství a právech a povinnostech dětí i rodičů.
Proto je důležité rodičům tyto informace poskytnout. V části informace pro rodiče - jazykové verze najdete základní informace v několika jazykových mutacích.

V zajímavých odkazech se též nacházejí informační materiály pro cizince žijící v České republice. Pojednávají o tématech spojených s životem v ČR, jako je školství, zdravotnictví, zaměstnání, podnikání, instituce aj. Příručky jsou ke stažení v různých jazykových verzích.

V části přijímací pohovor najdete přehled informací, které je dobré si s rodiči vyměnit. Toto setkání je pro nastavení spolupráce klíčové, proto ho rozhodně nepodceňujte. Rady a tipy, jak obecně komunikovat s lidmi s malou znalostí češtiny, najdete v části komunikace.

Informace pro rodiče

Společnost META, o.p.s. v roce 2010 vytvořilo krátké školení pro rodiče, jejichž děti chodí do české školy nebo se k tomu chystají. Pro školení vznikly i prezentace v několika jazykových mutacích, z nichž mohou rodiče získat informace o systému českého školství.

Prezentace v následujících jazykových mutacích stáhněte zde: čeština angličtina francouzština mongolština vietnamština

UNHCR vydalo příručku Vzdělávání v ČR, kde naleznete informace např. o českém vzdělávacím systému, k přijetí a studiu na střední škole, k nostrifikaci vzdělání. Příručku následujících jazykových mutacích můžete stáhnout zde: čeština, angličtina, francouzština, arabština, ruština.

field_vote: