Cizinci v českých školách

Do českých škol chodí přibližně 2 % žáků, pro které je čeština cizím jazykem. Přestože neexistují přesná statistická čísla, většina z nich přichází do školy s malou nebo žádnou znalostí češtiny. Tito žáci pocházejí z velice rozdílných poměrů. Mohou to být děti z rodin, které zažily různé druhy perzekucí ve své zemi původu a zde žádají o azyl nebo jej už obdržely. Nebo se jedná o pracovní migranty z východních zemí, tzv. levnou pracovní sílu, kterou je v době globalizace velice snadné přemísťovat z jedné polokoule na druhou, a se kterou putují i členové rodiny, kteří si zde často plní povinnou školní docházku. Nebo se jedná o různé občany členských států EU, které zde zaměstnávají nadnárodní firmy. Čím dál obvyklejší je ale i tzv. druhá generace cizinců, kteří se v ČR již narodili a jazyk ovládají bez problémů.

Ať je pozadí jejich migrace do ČR jakékoliv, většina z nich se setkává s obvyklým a charakteristickým problémem, kterým je naučit se česky a zároveň zvládat učivo z běžných předmětů, které si musí osvojovat právě v češtině.

Navzdory neustále se zvyšujícímu počtu cizinců na našich školách je podpora jejich vzdělávacích potřeb stále velice nedostačující. Přestože se učitelé často setkávají s žáky v jejich raném stádiu osvojování češtiny, jsou jejich dovednosti ve výuce češtiny jako cizího jazyka velice malé. Neexistuje žádný oficiální školní předmět "čeština jako cizí jazyk", ze kterého by bylo zřejmé, jak děti cizince učit, co je učit a zároveň, jak a za co je hodnotit. S podobným problémem se ovšem potýkají i ostatní evropské země (srov. například VB na stránkách http://myweb.tiscali.co.uk/beginners/index.htm, ze kterých částečně čerpáme).

field_vote:
Vaše hodnocení: Žádné Average: 5 (4 votes)